8.8 C
30 octombrie 2020
HALEP BIRMINGHAM

SIMONA HALEP s-a calificat in optimile de finala de la Birmingham (Anglia)

Simona Halep s-a calificat in turul 3 al turneului de tenis de categorie Premier de la Birmingham dupa ce a invins-o pe reprezentanta gazdelor Naomi Broady, locul 208 WTA, in numar minim de seturi, scor 6-4, 6-2.

A fost prima partida disputata de campioana noastra pe iarba, in acest sezon, turneu pregatitor pentru marele turneu de Grand Slam de la Wimbledon.

Dupa un inceput de partida ezitant, Halep a inceput sa-si impuna jocul incepand cu jumatatea primului set, in fata unei adversarede de 1,89 metri inaltime care parea adaptata perfect la aceasta suprafata de joc.

La capatul unei partide care a durat o ora si 11 minute de joc efectiv, Halep a promovat in faza optimilor de finala acolo unde se va duela cu castigatoarea disputei Klara Koukalova, locul 92 WTA, si Caroline Garcia din Franta, locul 33 WTA si cap de serie numarul 16.

In urma calificarii in aceasta faza a competitiei, Halep si-a asigurat un cec in valoare de 8.670 de dolari si o zestre de 55 de puncte in clasamnetul WTA.

Simona Halep a castigat turneul WTA de la Montreal, dupa ce a invins-o pe americanca Sloan Stevens in 3 seturi

Ioana Badulescu

Semifinale Europa League: Olympique Marseille o va infrunta pe Salzburg, iar Arsenal pe Atletico Madrid