11.1 C
26 februarie 2021
SIMONA HALEP MIAMI 2017

SIMONA HALEP s-a calificat in premiera in finala turneului de la Roma

Simona Halep va juca cea de-a doua finala intr-o singura saptamana dupa ce a invins in penultimul act al turneului de tenis de la Roma pe jucatoarea olandeza Kiki Bertens (nr.20 WTA), in numar minim de seturi, scor 7-5, 6-1.

A fost un joc partial echilibrat doar in primul act in care Bertens a revenit la 2-2 si 5-5 dupa ce Halep castigase pe serviciul ei. Finalul de set i-a apartinut insa compatrioatei noastre care, dupa un break si un game castigat la 0 pe propriul serviciu s-a impus cu 7-5.

In setul 2 lucrurile au fost mai clare. Constanteanca a confirmat forma foarte bune pe care o transverseaza in prezent. A dus scorul la 4-0 apoi s-a mai impus odata pe serviciul olandezei la 5-1 si a inchis meciul la capatul a o ora si 18 minute de joc efectiv.

In finala de la Roma, Simona Halep o va intalni pe castigatoarea duelului Garbine Muguruza (nr.7 WTA) –  Elina Svitolina (nr.11 WTA).

Rezultate CM 2014: Argentina – Bosnia 2-1(1-0)