SIMONA HALEP MADRID 2017
Breaking News Sport

SIMONA HALEP s-a calificat in semifinale la Australian Open dupa o victorie categorica impotriva Karolinei Pliskova

Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de Grand Slam Australian Open dupa ce a depasit-o in numar minim de seturi, scor 6-3, 6-2 pe Karolina Pliskova (Cehia, nr.6 WTA), dupa o ora si 13 minute de joc.

A fost o partida in care problema castigatoarei s-a pus doar in prima parte a primului set atunci cand Pliskova a castigat pe serviciul liderei mondiale si a dus scorul la 3-0. A urmat insa un adevarat galop de sanatate al Simonei care si-a adjudecat 9 game-uri consecutive demonstrandu-si superioritatea fata de adversara sa din sferturi.

Succesul constantencei a insemnat si realizarea celei mai bune performante a ei la Australian Open, calificarea in semifinalele turneului Australian Open, de altfel o performanta unica pentru istoria tenisului romanesc, in probele de simplu masculin si simplu feminin.

In penultimul act al competitiei, Simona Halep o va intalni pe Angelique Kerber (Germania, nr.16 WTA) care a dispus in sferturi de Madison Keys (SUA, nr.20 WTA), scor 6-1, 6-2.

In proba de dublu feminin, perechea Irina Begu/Monica Niculescu a fost eliminata in faza semifinalelor de cuplul Ekaterina Makarova (Rusia)/Elena Vesnina (Rusia), scor 4-6, 3-6.

Declaratia de la Sibiu, adoptata de sefi de stat si de guvern din 27 de tari membre ale Uniunii Europene, mai putin Marea Britanie