Halep revine pe locul 1 in clasamentul WTA, dupa ce Wozniacki a fost eliminata din turneul de la Doha
Breaking NewsSport

SIMONA HALEP s-a calificat in sferturile de finala de la Roland Garros

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de tenis de la Roland Garros dupa ce a invins-o intr-o maniera categorica pe belgianca Elise Mertens (nr.16 WTA), scor 6-2, 6-1. Este a treia oara cand campioana noastra ajunge in aceasta faza a competitiei turneului de Grand Slam din Hexagon, in precedentele doua ocazii, 2014 si 2017, Simona ajungand si in finala turneului.

Partida desfasurata impotriva lui Mertens nu a avut niciun istoric, victoria liderului topului mondial dominandu-si adversara la toate capitolele. De aceasta data, Halep s-a concentrat perfect pe propriul joc, numarul de greseli nefortate fiind mult mai mic comparativ cu alte partide.

In aceste conditii, diferenta de valoare dintre cele doua jucatoare s-a reflectat si in scorul final, Simona pierzand de-a lungul celor doua seturi doar trei game-uri.

In sferturi, Simona Halep o va avea ca adversara pe invingatoarea din partida Angelique Kerber (nr.12 WTA) si Caroline Garcia (nr.7 WTA).

Prin prezenta in aceasta faza a competitiei, Halep si-a asigurat un premiu de 380.000 de euro si 430 de puncte in clasamentul mndial.