SIMONA HALEP s-a calificat in turul 2 la WIMBLEDON dupa victoria cu Schmiedlova

By Delia Ion iunie 27, 2016 22:17

SIMONA HALEP WIMBLEDON 2016. Simona Halep s-a calificat in turul 2 al turneului de Grand Slam de la Wibledon dupa ce a depasit-o in runda inaugurala pe slovaca Karolina Schmiedlova (nr.40 WTA), in numar minim de seturi 6-4, 6-1, la capatul a o ora si 7 minute de joc efectiv.

SIMONA HALEP WIMBLEDON 2016. A fost o evolutie buna a compatrioatei noastre la debutul ei in turneele de iarba din acest sezon. S-a distantat inca din primul set la 4-1 insa s-a vazut mai apoi egalata la 4 de ambitioasa ei adversara. A fost doar concretizarea unei perioae de joc bun a slovacei insa Halep a preluat din nou initiativa. A inchis setul cu 6-4 dupa un nou game castigat pe serviciul adversarei pentru ca actul secund sa fie la discretia campioanei noastre.

SIMONA HALEP WIMBLEDON 2016. Halep i-a mai lasat Karolinei doar un singur game, facilitandu-si astfel trecerea in turul 2 acolo unde o va intalni pe italianca Francesca Schiavone (nr.111 WTA), ea care a invins-o azi pe letona Anastasija Sevastova (nr.67 WTA), scor 7-6, 6-4.

SIMONA HALEP WIMBLEDON 2016. Pe jumatatea de tablou in care evolueaza Simona Halep joaca germanca Angelique Kerber, a patra jucatoare a lumii, invingatoare in primul tur cu 6-2, 6-2 in fata britanicei Laura Robson si Garbine Muguruza(Spania), a doua tenismena in topul mondial, cea care va juca siea in runda secunda de la Wimbledon dupa ce a invins-o pe italianca Camila Georgi (nr.67 WTA), scor 6-2, 5-7, 6-4.