0.4 C
28 octombrie 2021
Simona Halep va lipsi cel putin o luna din competitii. Tenismena va fi supusa unei interventii chirurgicale

Simona Halep, un nou esec! A fost invinsa de o necunoscuta la turneul de la Doha

Simona Halep a inregistrat un nou esec in caeriera. Halep, numarul patru mondial, a fost eliminată la turneul WTA de la Doha de o necunoscuta. Constănţeanca a pierdut în faţa unei jucătoare ruse practic anonime, situate pe locul 118 WTA.

Simona Halep a cedat în turul al doilea de la Doha cu scorul de 7-6, 4-6, 1-6, în faţa rusoaicei Elena Vesnina. Românca a pierdut în două ore şi 21 de minute de joc.

Numărul patru WTA a servit pe durata partidei trei aşi şi a făcut şase duble greşeli. Constănţeanca a arătat deficienţe la serviciu, pe care l-a pierdut de opt ori.

Simona Halep nu avea nici un punct de apărat în clasamentul WTA, la Doha. Este însă a treia oară consecutiv când românca este eliminată după primul meci în cadrul unui turneu, după Australian Open şi Dubai.

Vestea bună a venit însă de la Monica Niculescu (locul 37 WTA), care s-a calificat în turul al treilea, după ce a câştigat meciul împotriva sportivei sârbe Jelena Jankovici (locul 20 WTA), scor 3-6, 6-4, 7-5.

Pentru victoria obţinută, românca va primi 105 puncte în clasamentul WTA şi aproape 30 de mii de dolari. În optimi, Monica Niculescu o va întâlni pe Agnieszka Radwanska (Polonia, locul 3 WTA).

Turneul de la Doha (Qatar), de categorie Premier 5 (900 de puncte pentru campioană), este dotat cu premii totale în valoare de 2,8 milioane de dolari.

Sursa: RFI

SIMONA HALEP, victorie impotriva lui Errani in sferturile turneului de la Stuttgart

SIMONA HALEP s-a calificat in semifinale la turneul de tensi de la Madrid

Echipa României de robotică a câștigat medalia de aur la cel mai mare concurs internațional