5.9 C
29 octombrie 2020

Simona Halep va evolua in semifinale la Doha

Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de tenis de la Doha (Qatar), duce ce a eliminat-o, in faza sferturilor de finala, pe italianca Sara Errani (nr.7 WTA).

A fost o partida la discretia compatrioatei noastre, Halep (nr.10 WTA) surclasandu-si adversara cu un 6-2, 6-0, in doar 53 de minute.

Pentru calificarea in finala, Simona Halep se va duela cu jucatoarea poloneza, Agnieszka Radwanska, a doua clasata in topul mondial, cea care a depasit-o in sferturi pe belgianca Yanina Wickmayer, scor 6-2, 6-1.

Pornita la startul intrecerii din postura de cap de serie numarul 7, Halep a avut parte de un tur inaugural liber, in tururile 2 si 3, constanteanca eliminandu-le pe Kaia Kanepi, respectiv Annika Beck.

Organizatorii turneului de la Doha, ale carui premii totale insumeaza 2.440.070 dolari, ofera semifinalistele un cec in valoare de 110.100 dolari si 350 de puncte in clasamentul WTA.

Romania a mai avut o reprezentanta, in sferturile de finala ale turneului de la Doha, insa in proba de dublu feminin. Monica Niculescu si partenera sa, Klara Zakopalova (Cehia), au fost eliminate de perechea Su-Wei Hsieh (Taiwan) / Shuai Peng (China), scor 1-6, 1-6.

Halep o intalneste pe Sarapova in turneul de la Beijing. Romanca a pierdut toate partidele disputate pana acum cu rusoaica

Ioana Badulescu

Marca STEAUA BUCURESTI nu-i mai apartine lui Gigi Becali. Ce spun oficialii de la Steaua

LIGA 1 PLAY-OFF. CFR Cluj – FCSB 0-0 in prima etapa a returului play-off-ului Ligii 1