SIMONA HALEP WIMBLEDON

SIMONA HALEP WIMBLEDON 2017. Campioana noastra s-a calificat in optimi acolo unde o va infrunta pe Viktoria Azarenka

SIMONA HALEP WIMBLEDON 2017. Simona Halep, a doua jucatoare a lumii, s-a calificat in optimile de finala ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon dupa ce intrecut-o in numar minim de seturi, scor 6-4, 7-6, pe Shuai Peng (China, nr.37 WTA), la capatul a o ora si 41 de minute de joc.

SIMONA HALEP WIMBLEDON 2017. A fost o partida mai echilibrata decat se asteptau majoritatea celor care sunt interesati de turneul londonez, in conditiile in care Simona a demonstrat un tenis de calitate in primele doua tururi ale competitiei in timp pe Peng este remarcata in circitul feminin in general ca o jucatoare de dublu.

SIMONA HALEP WIMBLEDON 2017. Compatrioata noastra a inceput ezitant partida, la fel ca si in disputa cu Haddad. A fost prima care si-a pierdut serviciul permitandu-i chinezoaicei sa se distanteze in primul set la 3-1. Halep a reusit insa re-break-ul imediat, a egalat la 3 apoi s-a facut 4-4. A fost momentul in care Simona a castigat din nou pe serviciul adversarei si apoi a inchis setul la 6-4.

Setul al doilea a fost si mai echilibrat. Cele doua jucatoare au mers cap la cap pana la 3-3 apoi fiecare dintre dintre ele a castigat cate un break si s-a mentinut egalitatea pana la 6-6. S-a intrat in tie-break acolo unde campioana noastra a dovedit ami multa incredere in propriile forte. A  castigat tie-break-ul cu 9-7 si implicit partida.

In optimi, Halep o va intalni pe Viktoria Azarenka, fost numar 1 in topul mondial, care s-a calificat in aceasta faza a competitiei dupa ce a eliminat-o pe Heather Watson, reprezentanta gazdelor, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-4.

Halep si Azarenka s-au intalnit pana acum de trei ori, reprezentanta Bielorusiei conducand in acest moment cu scorul de 2-1.

BILETUL ZILEI 27 IANUARIE 2015. Reuseste Liverpool surpriza in deplasarea de la Chelsea?

EURO 2016, preliminarii: Romania – Grecia, scor 0-0. Clasament