0.1 C
28 noiembrie 2021
SIMONA HALEP WIMBLEDON

SIMONA HALEP WIMBLEDON 2017. Campioana noastra s-a calificat in optimi acolo unde o va infrunta pe Viktoria Azarenka

SIMONA HALEP WIMBLEDON 2017. Simona Halep, a doua jucatoare a lumii, s-a calificat in optimile de finala ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon dupa ce intrecut-o in numar minim de seturi, scor 6-4, 7-6, pe Shuai Peng (China, nr.37 WTA), la capatul a o ora si 41 de minute de joc.

SIMONA HALEP WIMBLEDON 2017. A fost o partida mai echilibrata decat se asteptau majoritatea celor care sunt interesati de turneul londonez, in conditiile in care Simona a demonstrat un tenis de calitate in primele doua tururi ale competitiei in timp pe Peng este remarcata in circitul feminin in general ca o jucatoare de dublu.

SIMONA HALEP WIMBLEDON 2017. Compatrioata noastra a inceput ezitant partida, la fel ca si in disputa cu Haddad. A fost prima care si-a pierdut serviciul permitandu-i chinezoaicei sa se distanteze in primul set la 3-1. Halep a reusit insa re-break-ul imediat, a egalat la 3 apoi s-a facut 4-4. A fost momentul in care Simona a castigat din nou pe serviciul adversarei si apoi a inchis setul la 6-4.

Setul al doilea a fost si mai echilibrat. Cele doua jucatoare au mers cap la cap pana la 3-3 apoi fiecare dintre dintre ele a castigat cate un break si s-a mentinut egalitatea pana la 6-6. S-a intrat in tie-break acolo unde campioana noastra a dovedit ami multa incredere in propriile forte. A  castigat tie-break-ul cu 9-7 si implicit partida.

In optimi, Halep o va intalni pe Viktoria Azarenka, fost numar 1 in topul mondial, care s-a calificat in aceasta faza a competitiei dupa ce a eliminat-o pe Heather Watson, reprezentanta gazdelor, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-4.

Halep si Azarenka s-au intalnit pana acum de trei ori, reprezentanta Bielorusiei conducand in acest moment cu scorul de 2-1.

Simona Halep reia colaborarea cu Darren Cahill. Ce spune tehnicianul australian

Tibi Useriu conduce Maratonul Arctic, cea mai dura cursa de pe planeta. Duminica dimineata, Tibi avea doar 11 ore de odihna in aproape 50 de ore de la startul cursei