STEAUA-ASTRA 3-0 (2-0) in turul semifinalelor Cupei Ligii

Steaua Bucuresti a luat o optiune importanta pentru a se califica in finala Cupei Ligii dupa ce a surclasat pe teren propriu pe Astra Giurgiu, scor 3-0, intr-o partida contand pentru mansa tur a semifinalelor.

Golurile bucurestenilor au fost inscrise de Cristi Tanase, George Tucudean si Raul Rusescu, fostul dinamovist fiind la prima reusita intr-un meci oficial pentru Steaua.

Intalnirea a fost urmarita de 4.180 de spectatori insa campoana a fost lipsita de aportul galeriilor de la Peluza Nord si de la Peluza Sud.

Ros-albastrii au deschis repede scorul, in minutul 4, prin sutul din prima al lui Tanase, care a fost vazut bine in centrul careului de Paul Papp.

Opt minute mai tarziu, Denis Alibec s-a accidentat si a fost nevoit sa paraseasca terenul, fiind inlocuit cu Fatai. Dupa jumatate de ora de joc a cazut si golul doi al Stelei, care a fost reusit de tucudean, dupa o respingere gresita a lui Lung Jr. Astfel, fostul atacant al lui Dinamo a inscris primul gol intr-un meci oficial pentru Steaua.

Startul reprizei secunde i-a adus Stelei si avantajul omului in plus, dupa ce Laurentiu Rus a vazut doua cartonase galbene in decurs de trei minute, primul pentru un fault, iar al doilea pentru un hent.

Dupa eliminare nervii giurgiuvenilor au inceput sa-si faca aparitia, iar, in minutul 56, Budescu a avut o intrare urita la Chipciu pentru care a vazut si cartonasul galben. Imediat dupa respectiva faza, Oleg Protasov l-a inlocuit pe fotbalist cu Yahaya.

Scorul final a fost stabilit de Raul Rusescu, care i-a luat locul la pauza lui Andrei Prepelita. Atacantul Stelei a fost la capatul unui contraatac de exceptie al ros-albastrilor, reusind sa marcheze ultimul gol al meciului dupa pasa din flancul drept al lui Chipciu.

Christoph Daum este antrenorul echipei nationale. Neamtul a fost campion in Germania, Austria si de trei ori in Turcia

Elisabeta Lipa, umilita! Ministrul tehnocrat a fost acuzat de tradare la meciul de baschet dintre CSM Targoviste si U Cluj VIDEO

Performanta remarcabila pentru triatlonul romanesc la Campionatul Mondial din Asiago, Italia