STEAUA ASTRA 13 MARTIE 2016

STEAUA – ASTRA, scor 2-0. Steaua invinge Astra de doua ori in 5 zile si devine principala favorita la titlu

STEAUA-ASTRA. Steaua a invins Astra cu scorul de 2-0, duminica seara, in etapa a doua din play-off si devine principala favorita la titlu, apropiindu-se la 3 puncte de giurgiuveni. Astfel, Steaua invinge Astra de doua ori in cinci zile, dupa ce miercuri ros-albaștrii au castigat manta tur a semifinalelor Cupei Ligii, cu 1-0. Steaua trece pe locul 3, peste Dinamo si Viitorul, pe locul 1 fiind Astra si pe 2 Pandurii. Pentru Steaua urmeaza doua partide foarte grele, cu Pandurii si Viitorul.

Steauaa început foarte bine meciul cu Astra. In minutul 4 Chipciu a ratat prima șansă de gol, după un șut puțin pe lângă buturile lui Gavrilaș. Potrivit gsp.ro, Alexandru Tudor a vrut să țină partida în mână și a dat primul galben încă din minutul 5, după un fault al lui Toșca. Patru minute mai târziu, centralul a mai arătat un avertisment, de această dată pentru Boudjemaa.

Steaua a deschis scorul în minutul 12 prin Momcilovici după o lovitură de cap venită în urma unui corner. După o oră de joc, Nicușor Stanciu a stabilit scorul final cu un șut frumos de la marginea careului, Tamaș fiind omul care i-a pasat decisiv.

După acest meci, Steaua a urcat pe locul 3 în play-off, cu 26 de puncte, la trei lungimi în spatele liderului Astra. În caz de egalitate la sfârșitul campionatului, roș-albaștrii vor fi campioni pentru că Astrei i s-a rotunjit punctajul în plus înainte de intrarea în play-off.

logo Steaua Steaua 2 – 0 Astra logo Astra

STEAUA – ASTRA LIVE TEXT-FOTO

Final de meci, STEAUA – ASTRA, scor 2-0.

STEAUA-ASTRA Min. 90+1:  Thaer Bawab isi incearca norocul, dar nu nimereste poarta.
STEAUA-ASTRA Min. 90:   Pe Stadionul Nicolae Dobrin, al patrulea oficial arata ca vor fi adaugate 3 minute la Repriza a doua.
STEAUA-ASTRA Min. 89:  Steaua are un corner, Nicolae Stanciu se pregateste sa il execute.

STEAUA-ASTRA Min. 88:  Boldrin (Astra Giurgiu) executa un corner.
STEAUA-ASTRA Min. 87:   Boldrin (Astra Giurgiu) suteaza pe poarta, dar intervine goalkeeperul.
STEAUA-ASTRA Min. 84:  Cartonas galben pentru Geraldo Alves.

Este cel mai bun meci al Stelei de la revenirea lui Reghe pe banca tehnica. Sumudica este la a doua infrangere in deplasare din acest sezon. Steaua se apropie la 2 puncte de Pandurii.

STEAUA-ASTRA Min. 76:  Ultima modificare la Steaua. Muniru il inlocuieste pe Pintilii.
STEAUA-ASTRA Min. 72:  A doua schimbare la Steaua. Iese Hamroun, intra Bawab.

STEAUA-ASTRA Min. 72: Schimbare si la Steaua, intra Thaer Bawab in locul lui Jugurtha Hamroun.
STEAUA-ASTRA Min. 71.
Schimbare la Astra, iese Denis Alibec, intra Daniel Florea.
STEAUA-ASTRA Min. 68:
Jugurtha Hamroun (Steaua) suteaza, insa nu reuseste sa inscrie.STEAUA-ASTRA Min 67: Alex Chipciu primeste cartonas galben pentru proteste.

STEAUA-ASTRA Min. 62: Cartonaş galben primit de Pintilii.

STEAUA-ASTRA Min. 59: GOOOL STEAUA! Nicusor Stanciu inscrie cu latul de la marginea careului, Steaua isi dubleaza avantajul. Gavrilas a fost luat prin surprindere de sutul lui Nicusor Stanciu, jucator care are 10 goluri in aceasta stagiune. STEAUA – ASTRA, scor 2-0.

STEAUA-ASTRA Min. 58: Prima schimbare la Steaua. Adi Popa a intrat în locul lui Enache.

STEAUA-ASTRA Min. 53: Ocazie Steaua! Chipciu putea face 2-0, dar lovitura sa de cap, după centrarea perfectă a lui Enache, a fost respinsă de Gavrilaş, care a avut un reflex senzaţional.

STEAUA-ASTRA Min. 46: A doua modificare la Astra. Boubacar a intrat în locul Lovin.

A inceput repriza a doua.

STEAUA-ASTRA Min. 45’+1: Este 1 minut de prelungire. Denis Alibec (Astra Giurgiu) trimite la poarta, fara rezultat insa. Se intra in pauza.
STEAUA-ASTRA Min. 44: Astra Giurgiu respinge lovitura lui Alexandru Chipciu.
STEAUA-ASTRA Min. 42: Cartonas galben pentru Alexandru Bourceanu.
STEAUA-ASTRA Min. 42″ Lovitura de colt pentru Steaua.

Steaua continua sa preseze si sa-si creeze faze pe poarta.

STEAUA-ASTRA Min. 37: Valerica Gaman de la Astra Giurgiu e aproape de gol cu o lovitura de cap, dar balonul este blocat.
STEAUA-ASTRA Min 36: Marius Sumudica face o schimbare: Daniel Niculae intra in locul lui Damien Boudjemaa.
STEAUA-ASTRA Min. 35: Jugurtha Hamroun trage pe poarta, dar nu reuseste sa puncteze pentru Steaua.
STEAUA-ASTRA Min 33: Florin Lovin de la Astra este avertizat de arbitrul Alexandru Dan Tudor cu primul cartonas galben.

STEAUA-ASTRA Min. 30: Cartonas galben pentru Morais.
STEAUA-ASTRA Min. 26: Osfaid la William (Astra Giurgiu).
STEAUA-ASTRA Min. 25: Nicolae Stanciu (Steaua) trimite pe langa poarta.

STEAUA-ASTRA Min. 15: Cartonas galben pentru Jugurtha Hamroun!
STEAUA-ASTRA Min. 15: Rick (Astra Giurgiu) este avertizat cu galben de arbitru.

STEAUA-ASTRA Min. 12: GOOOOL STEAUA! Momcilovici este autorul golului. El a deschis scorul cu o lovitura de cap, dupa un corner. STEAUA-ASTRA, scor 1-0.

STEAUA-ASTRA Min. 9: Cartonas galben pentru Boudjemaa.

STEAUA-ASTRA Min. 6: Ocazie pentru Steaua! O nouă acţiune rapidă şi simplă a roş-albaştrilor, finalizată de Hamroun cu un şut pe lângă poartă, din poziţie foarte bună.
STEAUA-ASTRA Min. 5: Cartonaş galben pentru Toşca.
STEAUA-ASTRA Min. 4: Steaua rateaza prima ocazie de gol prin Alex Chipciu. Scăpat spre poarta lui Gavrilaş, după o pasă excelentă a lui Hamroun, „şeptarul” campioanei s-a încurcat în minge şi a trimis puţin pe lângă poartă.

STEAUA-ASTRA Min. 1: A inceput meciul STEAUA – ASTRA. Steaua are avut lovitura de start.

Steaua are 23 de puncte si ocupa locul 5 in Liga I, in timp ce Astra este lider cu 29 de puncte.

Echipele de start:

Steaua: Niță – Tamaș, Varela (cpt), Alin Toșca, Momcilovici – Bourceanu, Pintilii – Enache, Nicolae Stanciu, Hamroun – Alexandru Chipciu
Rezerve: Cojocaru – Râpă, Papp, Muniru, Bawab, Tade, Popa

Astra: Gavrilaș – Queiros, V. Găman, G. Alves, J. Morais – Lovin, Teixeira – Boudjemaa, Boldrin, De Amorim – Alibec
Rezerve: S. Lung, Florea, Oros, Boubacar, D. Niculae, Dandea, R. Alves

STEAUA-ASTRA 13 MARTIE 2016. In conditiile in care fiecare dintre cele doua formatii mai are de disputat noua partide pana la finalul campionatului, Steaua are o singura varianta pentru disputa din aceasta seara: victoria care i-ar permite sa urce in clasament peste Viitorul, 1-1 sambata, in intalnirea cu Pandurii Targu Jiu.

STEAUA-ASTRA 13 MARTIE 2016. Chiar daca Steaua a invins-o pe Astra miercuri, in turul semifinalelor Cupei Ligii, cu scorul de 1-0, bucurestenii sunt dornici sa-si ia revansa impotriva echipei lui Sumudica dupa cele doua infrangeri inregistrate in campionat, pe parcursul sezonului rezulat: 0-2 in partida tur de la Giurgiu si 0-1 in returul desfasurat la Pitesti.

STEAUA-ASTRA 13 MARTIE 2016. Pentru meciul de azi, Steaua este vazuta ca favorita la toate casele de pariuri, o posibila victorie a ros-albastrilor avand cote cuprinse intre 1,8 si 2.

Echipe probabile:
Steaua: Nita – Enache, Tamas, Varela, Tosca – Muniru, Pintilii – Popa, Stanciu, Hamroun – Tade

Astra: Lung – Queiros, Alves, Gaman, Morais – Seto, Boldrin – Boudjemaa, Teixeira, De Amorim – Alibec

Meciul Steaua-Astra va i cepe la ora 20:30 si va fi transmis de Digi Tv, Dolse Sport si Look TV.

Articole asemănătoare

UNGARIA – ROMANIA, EURO 2016: Echipa de start a lui Iordanescu, stirbita de accidentari

Lucy Ionesco

Lucian Bute intra in ring cu Eleider Alvarez, intr-un meci care va avea loc in Canada

Cei mai buni sportivi si antrenori in 2018 vor fi premiati la Gala Excelentei Sportului Iesean