7.6 C
17 octombrie 2021
STEAUA ASTRA 13 MARTIE 2016

STEAUA – ASTRA, scor 2-0. Steaua invinge Astra de doua ori in 5 zile si devine principala favorita la titlu

STEAUA-ASTRA. Steaua a invins Astra cu scorul de 2-0, duminica seara, in etapa a doua din play-off si devine principala favorita la titlu, apropiindu-se la 3 puncte de giurgiuveni. Astfel, Steaua invinge Astra de doua ori in cinci zile, dupa ce miercuri ros-albaștrii au castigat manta tur a semifinalelor Cupei Ligii, cu 1-0. Steaua trece pe locul 3, peste Dinamo si Viitorul, pe locul 1 fiind Astra si pe 2 Pandurii. Pentru Steaua urmeaza doua partide foarte grele, cu Pandurii si Viitorul.

Steauaa început foarte bine meciul cu Astra. In minutul 4 Chipciu a ratat prima șansă de gol, după un șut puțin pe lângă buturile lui Gavrilaș. Potrivit gsp.ro, Alexandru Tudor a vrut să țină partida în mână și a dat primul galben încă din minutul 5, după un fault al lui Toșca. Patru minute mai târziu, centralul a mai arătat un avertisment, de această dată pentru Boudjemaa.

Steaua a deschis scorul în minutul 12 prin Momcilovici după o lovitură de cap venită în urma unui corner. După o oră de joc, Nicușor Stanciu a stabilit scorul final cu un șut frumos de la marginea careului, Tamaș fiind omul care i-a pasat decisiv.

După acest meci, Steaua a urcat pe locul 3 în play-off, cu 26 de puncte, la trei lungimi în spatele liderului Astra. În caz de egalitate la sfârșitul campionatului, roș-albaștrii vor fi campioni pentru că Astrei i s-a rotunjit punctajul în plus înainte de intrarea în play-off.

logo Steaua Steaua 2 – 0 Astra logo Astra

STEAUA – ASTRA LIVE TEXT-FOTO

Final de meci, STEAUA – ASTRA, scor 2-0.

STEAUA-ASTRA Min. 90+1:  Thaer Bawab isi incearca norocul, dar nu nimereste poarta.
STEAUA-ASTRA Min. 90:   Pe Stadionul Nicolae Dobrin, al patrulea oficial arata ca vor fi adaugate 3 minute la Repriza a doua.
STEAUA-ASTRA Min. 89:  Steaua are un corner, Nicolae Stanciu se pregateste sa il execute.

STEAUA-ASTRA Min. 88:  Boldrin (Astra Giurgiu) executa un corner.
STEAUA-ASTRA Min. 87:   Boldrin (Astra Giurgiu) suteaza pe poarta, dar intervine goalkeeperul.
STEAUA-ASTRA Min. 84:  Cartonas galben pentru Geraldo Alves.

Este cel mai bun meci al Stelei de la revenirea lui Reghe pe banca tehnica. Sumudica este la a doua infrangere in deplasare din acest sezon. Steaua se apropie la 2 puncte de Pandurii.

STEAUA-ASTRA Min. 76:  Ultima modificare la Steaua. Muniru il inlocuieste pe Pintilii.
STEAUA-ASTRA Min. 72:  A doua schimbare la Steaua. Iese Hamroun, intra Bawab.

STEAUA-ASTRA Min. 72: Schimbare si la Steaua, intra Thaer Bawab in locul lui Jugurtha Hamroun.
STEAUA-ASTRA Min. 71.
Schimbare la Astra, iese Denis Alibec, intra Daniel Florea.
STEAUA-ASTRA Min. 68:
Jugurtha Hamroun (Steaua) suteaza, insa nu reuseste sa inscrie.STEAUA-ASTRA Min 67: Alex Chipciu primeste cartonas galben pentru proteste.

STEAUA-ASTRA Min. 62: Cartonaş galben primit de Pintilii.

STEAUA-ASTRA Min. 59: GOOOL STEAUA! Nicusor Stanciu inscrie cu latul de la marginea careului, Steaua isi dubleaza avantajul. Gavrilas a fost luat prin surprindere de sutul lui Nicusor Stanciu, jucator care are 10 goluri in aceasta stagiune. STEAUA – ASTRA, scor 2-0.

STEAUA-ASTRA Min. 58: Prima schimbare la Steaua. Adi Popa a intrat în locul lui Enache.

STEAUA-ASTRA Min. 53: Ocazie Steaua! Chipciu putea face 2-0, dar lovitura sa de cap, după centrarea perfectă a lui Enache, a fost respinsă de Gavrilaş, care a avut un reflex senzaţional.

STEAUA-ASTRA Min. 46: A doua modificare la Astra. Boubacar a intrat în locul Lovin.

A inceput repriza a doua.

STEAUA-ASTRA Min. 45’+1: Este 1 minut de prelungire. Denis Alibec (Astra Giurgiu) trimite la poarta, fara rezultat insa. Se intra in pauza.
STEAUA-ASTRA Min. 44: Astra Giurgiu respinge lovitura lui Alexandru Chipciu.
STEAUA-ASTRA Min. 42: Cartonas galben pentru Alexandru Bourceanu.
STEAUA-ASTRA Min. 42″ Lovitura de colt pentru Steaua.

Steaua continua sa preseze si sa-si creeze faze pe poarta.

STEAUA-ASTRA Min. 37: Valerica Gaman de la Astra Giurgiu e aproape de gol cu o lovitura de cap, dar balonul este blocat.
STEAUA-ASTRA Min 36: Marius Sumudica face o schimbare: Daniel Niculae intra in locul lui Damien Boudjemaa.
STEAUA-ASTRA Min. 35: Jugurtha Hamroun trage pe poarta, dar nu reuseste sa puncteze pentru Steaua.
STEAUA-ASTRA Min 33: Florin Lovin de la Astra este avertizat de arbitrul Alexandru Dan Tudor cu primul cartonas galben.

STEAUA-ASTRA Min. 30: Cartonas galben pentru Morais.
STEAUA-ASTRA Min. 26: Osfaid la William (Astra Giurgiu).
STEAUA-ASTRA Min. 25: Nicolae Stanciu (Steaua) trimite pe langa poarta.

STEAUA-ASTRA Min. 15: Cartonas galben pentru Jugurtha Hamroun!
STEAUA-ASTRA Min. 15: Rick (Astra Giurgiu) este avertizat cu galben de arbitru.

STEAUA-ASTRA Min. 12: GOOOOL STEAUA! Momcilovici este autorul golului. El a deschis scorul cu o lovitura de cap, dupa un corner. STEAUA-ASTRA, scor 1-0.

STEAUA-ASTRA Min. 9: Cartonas galben pentru Boudjemaa.

STEAUA-ASTRA Min. 6: Ocazie pentru Steaua! O nouă acţiune rapidă şi simplă a roş-albaştrilor, finalizată de Hamroun cu un şut pe lângă poartă, din poziţie foarte bună.
STEAUA-ASTRA Min. 5: Cartonaş galben pentru Toşca.
STEAUA-ASTRA Min. 4: Steaua rateaza prima ocazie de gol prin Alex Chipciu. Scăpat spre poarta lui Gavrilaş, după o pasă excelentă a lui Hamroun, „şeptarul” campioanei s-a încurcat în minge şi a trimis puţin pe lângă poartă.

STEAUA-ASTRA Min. 1: A inceput meciul STEAUA – ASTRA. Steaua are avut lovitura de start.

Steaua are 23 de puncte si ocupa locul 5 in Liga I, in timp ce Astra este lider cu 29 de puncte.

Echipele de start:

Steaua: Niță – Tamaș, Varela (cpt), Alin Toșca, Momcilovici – Bourceanu, Pintilii – Enache, Nicolae Stanciu, Hamroun – Alexandru Chipciu
Rezerve: Cojocaru – Râpă, Papp, Muniru, Bawab, Tade, Popa

Astra: Gavrilaș – Queiros, V. Găman, G. Alves, J. Morais – Lovin, Teixeira – Boudjemaa, Boldrin, De Amorim – Alibec
Rezerve: S. Lung, Florea, Oros, Boubacar, D. Niculae, Dandea, R. Alves

STEAUA-ASTRA 13 MARTIE 2016. In conditiile in care fiecare dintre cele doua formatii mai are de disputat noua partide pana la finalul campionatului, Steaua are o singura varianta pentru disputa din aceasta seara: victoria care i-ar permite sa urce in clasament peste Viitorul, 1-1 sambata, in intalnirea cu Pandurii Targu Jiu.

STEAUA-ASTRA 13 MARTIE 2016. Chiar daca Steaua a invins-o pe Astra miercuri, in turul semifinalelor Cupei Ligii, cu scorul de 1-0, bucurestenii sunt dornici sa-si ia revansa impotriva echipei lui Sumudica dupa cele doua infrangeri inregistrate in campionat, pe parcursul sezonului rezulat: 0-2 in partida tur de la Giurgiu si 0-1 in returul desfasurat la Pitesti.

STEAUA-ASTRA 13 MARTIE 2016. Pentru meciul de azi, Steaua este vazuta ca favorita la toate casele de pariuri, o posibila victorie a ros-albastrilor avand cote cuprinse intre 1,8 si 2.

Echipe probabile:
Steaua: Nita – Enache, Tamas, Varela, Tosca – Muniru, Pintilii – Popa, Stanciu, Hamroun – Tade

Astra: Lung – Queiros, Alves, Gaman, Morais – Seto, Boldrin – Boudjemaa, Teixeira, De Amorim – Alibec

Meciul Steaua-Astra va i cepe la ora 20:30 si va fi transmis de Digi Tv, Dolse Sport si Look TV.

K1 CHICAGO 24 FEBRUARIE 2017. CATALIN MOROSANU si BENNY ADEGBUYI invingatori in circuitul GLORY

EURO 2016. Fanii englezi continua actele de huliganism. Aseara s-au batut din nou la Lille