STEAUA – DINAMO 1-1 (0-0). Derby sub asteptari in Ghencea!

Steaua si Danamo au oferit fotbal de calitate modesta, celor 25000 de spectatori prezenti in tribunele stadionului Ghencea, pentru a urmari derby-ul etapei a 21-a a Ligii 1.

Cele doua echipe au incheiat la egalitate, scor 1-1, la capatul unei partide in care gazdele au fost departe de a realiza galopul de sanatate asteptat de toti suporterii campioanei.

Meciul a inceput cu o intarziere de 10 minute, din cauza vizibilitatii reduse la nivelul suprafetei de joc, in urma spectacolului pirotehnic susyinut de galeriile celor doua formatii.

Steaua a dominat cu autoritate prima repriza a partidei insa fara a-si crea foarte multe faze periculoase la poarta lui Balgradean, singurul moment in care defensiva oaspetilor a tremurat serios, a fost la bara lui Tanase, din minutul 31, dupa o balbaiala colectiva a defensivei dinamoviste.

Repriza secunda a debutat in aceeasi nota de dominare surda a Stelei, odata cu trecerea minutelor Dinamo prinzand curaj.

Asa s-a intamplat si in minutul 57 cand Tucudean a fost faultat in careu de Tatarusanu. Grigore a executat cu o scarita si, desi nu a fost pacalit, portarul stelist nu a putut sa intervina decisiv, inainte ca balonul sa treaca de linia portii.

0-1 si dinamovistii se vedeau aproape de a realiza o mare surpriza.

Nu a fost insa de acord Claudiu Keseru, intrat pe teren in minutul 63, in locul lui Stanciu, jucatorul transferat de la Bastia egaland cu un sut bine plasat, de la marginea careului, in ceea ce a insemnat primul sau gol de cand a venit in Ghencea.

Au evoluat urmatorii jucatori:

Steaua: Tatarusanu – Varela (Prepelita ’46), Szukala, Gardoş, Latovlevici – Pintilii, Sanmartean – Popa (Piovaccari ’46), Stanciu (Keseru ’63), Tanase – Chipciu. Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Dinamo: Balgradean – Rus, Thicot, D.Grigore (Asanovici ’86), St. Filip – Boubacar, I. Serban (Lazar ’54), Matei, Elton, Rotariu – Tucudean (Thomas ’79). Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonase galbene: Popa ’29, Tanase ’59, Sanmartean ’90, Piovaccari ’90+2 / Filip ’53, Thomas ’80, Elton ’90, Matei ’90+3

Articole asemănătoare

Patrick Ekeng, pentru ultima data pe stadionul Dinamo. Sicriul cu trupul neinsufletit, primit cu aplauze. FOTO

Lucy Ionesco

Posibilul viitor patron al lui Dinamo este un multimiliardar arab cu afaceri in petrol

TENIS: Ana Bogdan a invins-o pe Elena Vesnina si s-a calificat in turul 2 la New Haven