-0.7 C
28 noiembrie 2020

STEAUA – RAPID 0-1 (0-0). Victorie mare pentru giulesteni, pe terenul liderei

Rapid Bucuresti a furnizat surpriza primei etape a returului dupa victoria obtinuta in Ghencea, impotriva Stelei, cu scorul de 1-0, intr-unul din marile derby-uri ale Capitalei.

Singura resita a intalnirii i-a apartinut lui Marcel Gecov, mijlocasul echipei giuleste punctand in minutul 60 in urma unei faze colective la care au mai luat parte Daniel Niculae si Rui Miguel.

Pentru Steaua, cele mai importante faze de poarta au fost inregistrate in contul lui Paul Papp, prima repriza, si Cristi Tanase, a doua repriza, ambii lovind bara portii adverse.

Au evoluat urmatoarele formatii:

Steaua: Cojocaru – Papp, Luchin (Bourceanu ’46), Varela, Guilherme – Breeveld (Stanciu ’63), Filip – Popa, Chipciu, Tanase – Tucudean (Rusescu ’55). Antrenor: Constantin Gâlca.

Rapid: Buchta – Sapunaru, Borda, Cmovs, Josl – Garai, Gecov, D. Niculae (Cerlinca ’90) – Meulens (Al. Dan ’80), Benson, Pancu (Rui Miguel ’52). Antrenor: Cristian Pustai.

Cartonase galbene: Ad. Popa ’31, Luchin ’35, Rusescu ’62, Tanase ’73, Filip ’87 / Meulens ’69, Sapunaru ’72, ’90+3, Garai ’82
Cartonas rosu: Sapunaru ’90+3

Meciul a fost arbitrat de Cristian Balaj, ajutat de Adrian Radu Ghinguleac si Sebastian Eugen Gheorghe. Arbitri aditionali au fost Marian Balaci si George Radulescu, iar rezerva Stelian Slabu.

Observatorii partidei au fost Augustus Constantin si Paul Cazan.

Suporterii Stelei de la Peluza Nord au afisat urmatoarele bannere: „Dintr-un club cu renume, ai o clona fara nume”, „Promiteti un club curat, dar de bani v-ati agatat”, „CSA la DNA” si „Gigi cu generalii, nu stiu cum sa imparta banii”.

La partida au asistat 9.437 de spectatori, intre care 1250 de rapidisti.

Sursa foto: sportnews.ro

FCSB a invins pe Hapoel Beer Sheva in deplasare si este lidera in grupa G a Ligii Europa

ROMANIA LA EURO 2016. Reactii dupa egalul cu Elvetia. Iordanescu: Am cazut fizic in repriza a doua. Am avertizat sa nu ne retragem