Liga Campionilor
Sport

Tragerea la sorti a grupelor Ligii Campionilor pentru sezonul 2015 – 2016

La Monte Carlo a avut loc, joi, tragerea la sorţi a grupelor Ligii Campionilor pentru sezonul 2015/2016. FC Astana din Kazahstan, care se află la prima participare din istorie în grupele Ligii Campionilor, se află într-una dintre cele mai echilibrate grupe, cu Benfica, Atletico Madrid şi Galatasaray. 

Cea mai dificilă grupă pare a fi Grupa D, unde Juventus Torino, campioana Italiei şi finalista ediţiei de anul trecut a Ligii Campionilor, va întâlni Manchester City, vicecampioana Angliei, câştigătoarea Europa League, FC Sevilla, şi Borussia Monchengladbach, locul trei în Germania, scrie Antena 3 pe pagina online.

Însă nici grupa E nu va fi foarte uşoară. FC Barcelona, deţinătoarea trofeului şi campioană a Spaniei, va juca împotriva nemţilor de la Bayern Leverkusen (care în playoff au distrus Lazio Roma) şi vicecampioana Italiei, AS Roma.

Componenţa grupelor Ligii Campionilor:

Grupa A: Paris Saint Germain (Franţa) – Real Madrid (Spania) – Şahtior Doneţk (Ucraina) – Malmo (Suedia)

Grupa B: PSV Eindhoven (Olanda) – Manchester United (Anglia) – ŢSKA Moscova (Rusia) – Vfl Wolfsburg (Germania)

Grupa C: Benfica Lisabona (Portugalia) – Atletico Madrid (Spania) – Galatasaray Istanbul (Turcia) – FC Astana (Kazahstan)

Grupa D: Juventus Torino (Italia) – Manchester City (Anglia) – Sevilla FC (Spania) – Borussia Monchengladbach (Germania)

Grupa E: FC Barcelona (Spania) – Bayer Leverkusen (Germania) – AS Roma (Italia) – BATE Borisov (Belarus)

Grupa F: Bayern Munchen (Germania) – Arsenal Londra (Anglia) – Olympiakos (Grecia) – Dinamo Zagreb (Croaţia)

Grupa G: Chelsea Londra (Anglia) – FC Porto (Portugalia) – Dinamo Kiev (Ucraina) – Maccabi Tel Aviv (Israel)

Grupa H: Zenit St. Petersburg (Rusia) – FC Valencia (Spania) – Olympique Lyon (Franţa) – KAA Gent (Belgia)
Echipele din Rusia şi Ucraina au fost repartizate în grupe separate, criteriu valabil şi pentru formaţiile din aceeaşi ţară.

Cele patru urne valorice au fost următoarele:

Urna 1: FC Barcelona (Spania), Chelsea Londra (Anglia), Bayern Munchen (Germania), Juventus Torino (Italia), Benfica Lisabona (Portugalia), Paris Saint-Germain (Franţa), Zenit Sankt Petersburg (Rusia), PSV Eindhoven (Olanda);

Urna 2: Real Madrid (Spania), Atletico Madrid (Spania), FC Porto (Portugalia), Arsenal Londra (Anglia), Manchester United (Anglia), FC Valencia (Spania), Bayer Leverkusen (Germania), Manchester City (Anglia);

Urna 3: Şahtior Doneţk (Ucraina), FC Sevilla (Spania), Olympique Lyon (Franţa), Dinamo Kiev (Ucraina), Olympiakos Pireu (Grecia), ŢSKA Moscova (Rusia), Galatasaray Istanbul (Turcia), AS Roma (Italia);

Urna 4: BATE Borisov (Belarus), Borussia Monchengladbach (Germania), VfL Wolfsburg (Germania), Dinamo Zagreb (Croaţia), Maccabi Tel-Aviv (Israel), KAA Gent (Belgia), Malmo FF (Suedia), FC Astana (Kazahstan).

Stiri pe aceeasi tema

SIMONA HALEP a invins-o pe Irina Begu la Shenzen si s-a calificat in finala

Delia Ion

Irina Begu s-a calificat in optimile de finala ale challenger-ului de la Nanjing

Bogdan

Svonko Sundovski ar putea fi noul selectioner al nationalei masculine de handbal

Bogdan

Lasa un comentariu

Prin continuarea navigării pe hotweek.ro, confirmaţi că acceptaţi utliizarea fişierelor tip cookies sau tehnologii asemănătoare pentru a analiza traficul şi a vă propune funcţionalităţi sociale, conţinut şi eventuale publicităţi personalizate. Accept Mai mult