0.7 C
23 noiembrie 2020

U Cluj – Corona Brasov 3-2 (2-1) in etapa a XV-a a Ligii 1

Victorie importanta a Universitatii Cluj impotriva echipei Corona brasov, intr-un derby al suferintei, cele doua echipe ocupand ultimele doua locuri ale clasamentului, inaintea etapei a XV-a a Ligii 1.

In minutul 22, Braganca l-a faultat in propriul careu pe Cristocea, Lemnaru a executat cu precizie lovitura de pedeapsa si a adus primul gol pentru gazde.

Doar 2 minute a rezistta avantajul clujenilor, Bus egaland, din 6 metri, cu un sut din interiorul careului mic.

Gazdele au reluat ofensiva si, la urmatoarea faza de poarta a intalnirii, au reintrat in avantaj, Borza speculand o eroare in lant a defensivei brasovene.

In minutul 52, scorul a devenit 3-1, Lemnaru reusind dubla dupa un serviciu venit de la Ciupe.

Si Bus si-a inscris numele pe tabela de marcaj cu o dubla, atacantul oaspetilor inscriind in minutul 85, dintr-o lovitura de pedeapsa dictata dupa un fault in careu al portarului clujean Veselovsky.

Au evoluat urmatoarele formatii:

Universitatea Cluj: Veselovsky – Ciupe, Abrudan, Ninu, Mendy – Bucsa, Cristocea (Balde ’76) – Rilke (Tarnacop ’64), Calcan (Kovacs ’46), Borza – Lemnaru. Antrenor: Mihai Teja.

Corona Brasov: Danalache – Martac, Tudose, Damian, Burlacu – Neacsa (H. Popa ’73), Dalbea, Vranjkovici, Braganca (Miranda ’82) – C. Coman, Sg. Bus. Antrenor: Ionel Gane.

Cartonase galbene: Kovacs ’78 / Braganca ’17, C. Coman ’69, Vranjkovici ’86,

Burlacu ’90+4.

Sursa foto: stiridesport.ro

Stelian Dumitrache, fotbalist la AS Gageni, a murit intr-un accident produs in Prahova

Astra Giurgiu l-a transferat pe Anthony Le Tallec, fostul atacant al lui FC Liverpool

Anuntul lui Burleanu dupa rusinea istorica din fata Albaniei si eliminarea de la EURO 2016