Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, a anunta ca Uniunea va vota motiunea de cenzura impotriva Guvernului condus de Victor Ponta, motivnd ca „avem nenumarate motive sa spunem ca este timpul pentru un Guvern nou.
„In acelasi timp votul nostru nu trebuie considerat pentru motiunea de cenzura. Motiunea de cenzura trebuie sa se indrepte impotriva guvernului si nu impotriva unui membru al guvernului, fie el si intaiul ministru. Sigur, se poate si altfel, exista doar modul in care intelegem si interpretam actul motiunii de cenzura.
Motiunea PNL va fi votata de PMP, anunta Eugen Tomac
Votul nostru va fi impotriva Guvernului pentru ca avem nenumarate motive sa spunem ca este timpul pentru un Guvern nou. Investitiile ca si inexistente, administratia centrala si-a pierdut busola, guvernul creaza discrepante si tensiuni intre anumite categorii sociale”, a spus Kelemen Hunor.
Motiunea PNL impotriva Guvernului se va vota pe 29 septembrie
Motiunea de cenzura cu titlul „Alege între România și Ponta, un premier compromis. Demite-l pe Ponta!”, are două paginisi se voteaza marti in plenul Parlamentului.
Titlul moţiunii: „Alege între România și Ponta, un premier compromis. Demite-l pe Victor Ponta!”
– un premier acuzat de fals în înscrisuri nu poate semna acte normative ale României;
– un premier acuzat de complicitate la evaziune fiscală în formă continuată nu poate gira bugetul României;
– un premier aflat în fața judecătorilor pentru spălarea banilor nu poate avea pe mână taxele și contribuț