UNGARIA - ROMANIA, 0-0. Ungurii au dezumflat mingea la pauza - declaratia lui Keseru

UNGARIA – ROMANIA, 0-0. Ungurii au dezumflat mingea la pauza – declaratia lui Keseru

Meciul UNGARIA – ROMANIA de la Budapesta s-a încheiat nedecis, scor 0-0. Tricolorii au fost periculoşi in prima repriza, insa in a doua au slabit ritmul. Keşeru a tras puţin peste de la 30 de metri. Nici ungurii nu au profitat la o fază fixă – Dzsudzsak a trimis pe lângă poarta lui Tătărușanu, noteaza Digi Sport.

Kiraly a retinut cu usurinta sutul lui Keşeru. Cea mai mare ocazie a primei reprize le-a aparţinut gazdelor. Szalai a tras de la distanţă, dar Tătăruşanu a avut o intervenţie excelentă. Replica românilor a venit de la Torje.

Tricolorii au cerut penalty la Papp in finalul primei reprize, dar centralul a lăsat jocul să continue, iar scorul la pauză a fost 0-0. Ungurii au început mai bine partea a doua – Guzmics putea deschide scorul din centrarea lui Dzsudzsak, iar Tătăruşanu şi-a salvat coechipierii la şutul lui Stieber.

Torje a obţinut o lovitură liberă periculoasă, dar Claudiu Keşeru a executat peste poarta ungurilor dintr-o poziție foarte bună (17 metri, din semicercul de la marginea careului de 16 metri). Torje a avut cea mai mare ocazie a reprizei a doua – Kiraly a respins cu greu şutul mijlocaşului. Budescu a debutat si el la nationala, dar centrarea sa nu l-a gasit pe Papp. Ultimul șut al meciului a venit de la Keşeru, fără pericol însă pentru poarta veteranului Kiraly.

„Ungurii au dezumflat mingea la pauza”, a fost declaratia lui Keseru la finalul meciului cu Ungaria. In prima repriza, Romania a dominat total partida, insa nu a reusit sa mentina ritmul si in partea secunda.

„Ne-a lipsit poate putin bulan, putina precizie. Daca merita cineva sa castige, clar eram noi cei care meritam acest lucru.”, a mai spus Claudiu Keseru la TVR la finalul meciului.

Un meci fara mari ocazii, Ungaria – Romania a fost, surprinzator, pe placul presedintelui Burleanu.

„A fost un meci foarte frumos, foarte disputat, am dominat, am avut o posesie foarte buna. Imi pare rau ca nu am castigat. Se putea mai mult, insa este un rezultat de egalitate, un punct foarte important. Meciul cu Grecia va fi foarte important, vrem dupa cele doua meciuri sa avem patru puncte”, a declarat seful FRF la DigiSport.