VIITORUL DINAMO 13 MARTIE

VIITORUL – DINAMO 0-0 in prima etapa a turului play-off-ului Ligii 1

Viitorul Constanta si Dinamo Bucuresti au remizat fara gol intr-o partida desfasurata in prima etapa a play-off-ului. Chiar daca tabela a ramas neschimbata de-a lungul celor 90 de minute, jocula  fost unul spectaculos, cu multe ocazii la cele doua porti.

Prima sansa de gol a apartinut gazdelor. In minutul 14, Purece i-a centrat lui Chitu in careu insa lovitura de cap a atacantului constantean a trecut putin pe langa poarta aparata de Penedo.

Viitorul putea a avut o ocazie periculoasa si in minutul 26 atunci cand Ganea a aruncat mingea in careu si Filip a incercat sa respinga insa balonul l-a lovit pe Nedelcearu si s-a indreptat periculos spre poarta dinamovista. Penedo a fost din nou la post si a respins mingea pana la Filip care a respins in corner.

Cele doua formatii au intrat egale la cabine insa si repriza a doua s-a caracterizat prin dinamism. Ambele porti au fost in pericol insa finalul de partida le-a apartinut in totalitate dinamovistilor care au avut doua ocazii foarte bune de a marca, in ultimele cinci minute de joc.

In minutul 87, Nedelcearu este la 8 metri de poarta adversa, suteaza periculos insa Rimniceanu respinge pana in picioarele lui Popescu care se afla insa in pozitie de afara din joc.

In cel de-al treilea minut de prelungire, Popescu are golul in varful bocancului insa sutul lui de la 16 metri trece putin pe langa poarta adversa.

Rezultat final 0-0 de care niciuna dintre cele doua echipe nu se poate declara multumita.

Au evoluat urmatoarele formatii:

Viitorul: Rimniceanu – Ganea, Boli, Tiru, Benzar – Vina (Iancu), Nedelcu, Rosu (Hodorogea) – Coman, Chitu, Purece (Morar)

Dinamo: Penedo – Romera, Nedelcearu, Popescu, Filip (Bawab) – Nistor, Busuladzic, Palic – Hanca, Nemec (Rivaldinho), Bumba (Spataru)

In etapa urmatoare, Viitorul va evolua tot pe teren propriu impotriva Stelei in timp ce Dinamo va primi vizita echipei CSU Craiova.

PROGRAM LIGA CAMPIONILOR. Ce meciuri se joaca in optimi, pe 17 si 18 februarie 2015

Cupa EHF a fost castigata de Romania. Dumanska a adus trofeul la Craiova cu doua interventii fabuloase in ultimele secunde