1.1 C
25 noiembrie 2020
ROMANIA DANEMARCA HANDBAL

HANDBAL: ROMANIA-DANEMARCA 32-25 in turneul de calificare la JOCURLE OLIMPICE 2016

Nationala de handbal feminin a Romaniei a debutat cu dreptul la turneul de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio, invingand selectionata similara a Danemarcei cu scorul de 32-25, intr-o partida desfasurata la Aarhus (Danemarca).

A fost un meci controlat cu autoritate de fetele noastre care au intrat in avantaj inca din primele minute ale intalnirii. Jocul bun al Romaniei s-a concretizat si pe tabela de marcaj astfel incat, la pauza, compatrioatele noastre conduceau cu scorul de 19-13.

Nota de dominare a Romaniei s-a mentinut si in cea de-a doua parte a jocului cand s-a inregistrat chiar si o diferenta de 10 goluri. Punctele forte ale formatiei noastre au fost Cristina Neagu, pivotul Oana Manea, Eliza Buceschi si portarita Paula Ungureanu.

In cealalta partida a grupei, Muntenegru a surclasat Uruguay-ul cu 34-19. Sambata, Romania va intalni nationala sud-americana in timp ce selectionata gazda va intalni Muntenegru.

La Olimpiada, se califica primele doua clasate in grupa astfel incat, doar o mare surpriza neplacuta le-ar putea impiedica pe fete noastre sa se califice la cea mai importanta competitie scportiva a anului.

FC Vaslui nu a primit licenta pentru sezonul 2014/2015

MANCHESTER UNITED – LIVERPOOL live online in returul optimilor de finala ale LIGII EUROPA

Tiriac: Romania poate castiga doua medalii la Olimpiada de la Rio din 2016