CSM BUCURESTI LIGA CAMPIONILOR
Breaking News

Liga Campionilor Handbal: CSM Bucuresti a invins categoric SCM Ramnicu Valcea si este cu un pas in sferturi

CSM Bucuresti a transat categoric prima mansa a derby-ului romanesc din otimile de finala ale Ligii Campionilor la handbal feminin. CSM Bucuresti a invins cu 33-24 (13-12) pe SCM Ramnicu Valcea, intr-o partidida desfasurata sambata chiar pe terenul rivalelor din Valcea.

Partida retur va avea loc sambata viitoare, la Bucuresti, insa elevele lui Adrian Vasile au prima sansa de a se califica in faza sferturilor de finala.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Liscevic 7 goluri, Florica 5, pentru gazde, respectiv Neagu 13 si Lazovic 7, pentru CSM.

Mansa retur va avea loc in 13 martie, la Bucuresti, iar castigatoarea din dubla mansa se va califica in sferturile de finala, in care va intalni Krim Ljubljana sau CSKA Moscova.

In faza grupelor, afectata de multiple amanari/anulari de meciuri din motive pandemice, SCM Ramnicu Valcea a incheiat pe locul 6 (grupa B), iar CSM Bucuresti pe locul 3 (A). Toate echipele din cele doua grupe s-au calificat in optimi, in urma unei decizii a EHF.

Sambata se mai joaca in optimi meciurile dintre Podravka – Rostov si Krim – CSKA, iar duminica vor avea loc disputele Vipers – Odense, Team Esbjerg – Brest, Buducnost – FTC Budapesta si SG BBM Bietigheim – Gyor.

Dubla Borussia – Metz este programata in 12 si 14 martie.

Sferturile de finala sunt programate intre 3-11 aprilie, urmate de Turneul Final Four de la Budapesta, in 29-30 mai 2021, transmite News.ro.

Detinatoarea Ligii Campionilor este formatia Gyor ETO.