Simona Halep va lipsi cel putin o luna din competitii. Tenismena va fi supusa unei interventii chirurgicale

Simona Halep a pierdut meciul cu Serena Williams din optimile turneului Australian Open si ar putea pierde locul 1 din topul mondial WTA

Simona Halep a fost invinsa de Serena Williams in optimi la Australian Open. Romanca a pierdut meciul impotriva Serenei Williams din optimile turneului Australian Open cu scorul de 1-6; 6-4; 4-6 si ar putea pierde locul 1 din topul mondial WTA pe care il ocupa in prezent. In sferturi Serena Williams o va intilni pe Karolina Pliskova.

Simona Halep paraseste Australian Open in faza optimilor de finala, ea fiind invinsa de Serena Williams la capatul unui meci dramatic. Scorul final a fost 6-1, 4-6, 6-4 in favoarea americancei, partida a tinut o ora si 48 de minute.

Fostul numar 1 WTA a invins actualul numar 1 WTA, Serena continuandu-si drumul spre titlul de Grand Slam cu numarul 24.

Celelalte meciuri din sferturile Australian Open: Naomi Osaka – Elina Svitolina, Petra Kvitova – Ashleigh Barty si Anastasia Pavlyuchenkova – Danielle Rose Collins.

Desi a fost invinsa invinsa de Serena, Simona Halep are sanse, cel putin teoretice, de a ramane pe locul 1 in topul mondial WTA. Acest lucru se poate intampla daca Naomi Osaka si Petra Kvitova nu vor accede in semifinale si daca Elina Svitolina si Karolina Pliskova nu ajung in finala.